Jednotná pleť. Nemáš rada, keď sa na tvári objaví vyrážka, suché miesto alebo ti zmastnie čelo.Záleží ti na prirodzene žiarivej pleti, nielen keď vyrážaš do spoločnosti, ale aj v čase, keď ostávaš doma. Chceš byť diva – sama pre seba. Bez toho, aby si musela korektorom zakryť nedokonalé časti na tvári.
Napríklad časti, ktoré ti sčervenali.
V tomto článku sa dočítaš:
- čo predstavujú červené škvrny na mojej pleti,
- prečo sa tvoria,
- ako odstránim začervenanie tváre,
- ktoré aktívne látky majú obsahovať moje kozmetické produkty.
🌹Dočasné a chronické začervenanie tváre
Červené miesta alebo ohraničením väčšie „mapy“ na tvojej tvári môžeme na začiatok rozdeliť do 2 skupín.
V prvom prípade ide o dočasné začervenanie. Poznáš ho napríklad pri zvýšení telesnej teploty vplyvom počasia, pri fyzickej námahe alebo výrazných emóciách.
V druhom prípade sa rozprávame o chronickom začervenaní, vyvinutého vplyvom kožných ochorení. Pri oboch platí rovnaké vysvetlenie.
Cievy pod povrchom pokožky sa rozšíria, vytvoria viditeľne ružovkasté alebo červenkasté plochy. Upozorňujú, že sa niečo deje v organizme alebo na povrchu pleti.
Prečo trpím začervenaním pokožky?
Základnou otázkou pri správnej diagnostike začervenaných miest na tvári je práve predchádzajúce rozdelenie. Keď sa pýtaš „prečo“, musíš prirodzene cítiť či spomínané miesta alebo celá červená pleť, nie je len výsledkom športovej aktivity, pobytom v saune, alebo si sa dostatočne nechránila pred UV žiarením.
Ak vylúčiš všetky uvedené faktory a začervenanie stále pretrváva, pravdepodobne ide o erytém dôsledkom podráždenia alebo zápalu pokožky.
V niektorých prípadoch je príčinou tzv. kuperózna pleť, ktorá sa prejavuje rozšírenými alebo prasknutými kapilármi v strednej časti tváre. Môžeš k nej mať genetickú predispozíciu, a často si ju všimneš kvôli viditeľným kapiláram v oblasti líc, nosa a brady na suchej a citlivej pokožke. To však nemusí byť pravidlo. Prejaví sa aj, keď máš zmiešanú, mastnú alebo normálnu pleť.
🌿 Ako odstránim začervenanie tváre
Prioritou číslo 1 pri starostlivosti o podráždenú a kapilárnu pleť je odstrániť zo svojej rutiny všetky prvky s drsným povrchom alebo štruktúrou.
Spomínaný problém pokožky sa prejavuje zvýšenou citlivosťou a náchylnosťou na poškodenie povrchu, preto by si mala eliminovať mechanické peelingy a namiesto nich zvoliť alternatívy na báze enzýmov a kyselín.
❕ Vylúč tiež odličovacie tampóny, rôzne čistiace kefky a špongie. Nahraď ich olejom alebo balzamom na odličovanie.
🌱 Oplachuj tvár vlažnou vodou. Dbaj na to, aby voda nebola príliš studená ani horúca, rovnako buď pozorná pri fénovaní vlasov. Horúci vzduch je rovnako nevhodným faktorom ako horúci kúpeľ alebo sauna.
🪷 Používaj jemné kozmetické prípravky. Priamo adresované citlivej a kuperóznej pleti. Nanášaj ich šetrne, s čo najmenším trením, aby si zabránila praskaniu oslabených ciev, ktorých zosilnenie môžeš podporiť aj kolagénom. Osobitý význam má pre začervenanú pokožku používanie séra.
🧊 Minimálne 1x za týždeň si dopraj relax v podobe chladivej a upokojujúcej pleťovej masky. Nech si tvoja tvár oddýchne a zažije úľavu.
☀️ V neposlednom rade nezabudni na opaľovací krém! Najlepšie odľahčíš a pomôžeš trpiacej pokožke aplikovaním SPF s vysokým ochranným faktorom.
🧘♀️ Vyvážený životný štýl. Áno, naozaj to nie je klišé. Okrem priority v podobe SPF je podstatný aj tvoj životný štýl. Pokojne môžeš plniť všetky kozmetické rituály na eliminovanie začervenanej pokožky, ale musíš jej pomôcť aj zvnútra.
Aby vonkajšie prípravky odviedli, čo najlepšiu prácu, skús sa vyhýbať výrazne koreneným jedlám, alkoholu, fajčeniu alebo aj silnej káve.
🌱 Aktívne látky, ktoré majú byť v tvojej K-beauty
Po príčinách začervenania a postupe jeho odstránenia sa pozrieme aj na to, čo by mali obsahovať tvoje kozmetické produkty. Teraz vieš, že so svojou pleťou budeš jednať citlivo, ako v bavlnke, preto okrem zmeny mechanickej rutiny, skontroluješ či tvoje prípravky upokojujú podráždenie, posilňujú kožnú bariéru a redukujú začervenanie. Rovnako hydratujú, spevňujú stenu krvných ciev a majú podporovať regeneráciu pokožky.
Medzi obľúbené zložky patria:
🌱 Centella asiatica – tzv. pupočník ázijský spomíname v kórejskej kozmetike veľmi často, no nie nadarmo. Medzi jeho silné stránky patria hojivé, regeneračné účinky, ktoré sú zároveň aj protizápalové. Je vhodný pre akýkoľvek typ pleti, a čo je najdôležitejšie, preukázateľne znižuje začervenanie. Zložky extrahované z centelly posilňujú kožnú bariéru.
Základnú dvojicu opäť dopĺňa niacínamid. Tak ako pupočník ázijský, aj niacínamid znižuje začervenanie, upokojuje podráždenú pokožku a regeneruje kožnú bariéru. Jeho výhodnou vlastnosťou je schopnosť zjednocovať tón pleti.
🌱 Kyselina azelaová – jej deriváty sa stávajú čoraz viac populárnejšie, najmä kvôli protizápalovým účinkom a antibakteriálnym vlastnostiam, podporujúcich zníženie dočasného začervenania, zväčša spôsobeného externými faktormi. Napríklad UV žiarením, mechanickými porušeniami pokožky a zápalu v podobe akné. Zároveň pomáha pri hyperpigmentácii a nerovnomernej pleti. Pre citlivú pleť so začervenaním (aj chronickým) je kyselina azelaová oveľa lepšou voľbou ako AHA / BHA kyseliny, ktoré sa v prípade jemnej pokožky neodporúčajú. Môžu vyvolať podráždenie.
🏝 Panthenol – zázračné účinky upokojenia tvojich problémových červenkastných oblastí poskytne provitamín B5. Známy najmä v letnom období, keď ho používame po spálení pokožky slnkom. No netreba ho zaradiť do starostlivosti len v krajných prípadoch. Pravidelné nanášanie pomôže obnoviť ochrannú bariéru, zregenerovať poškodenú pleť, upokojiť podráždenie a udržať vlhkosť. Ideálna voľba pre citlivú, suchú a podráždenú pleť.
Ak by si chcela panthenol vystriedať a tvoja pleť je extrémne citlivá, suchá alebo podráždená, podobný hydratačný, upokojujúci a obnovujúci účinok poskytuje tiež betaglukán, ktorý sme spomínali napríklad pri pomoci s pigmentovými škvrnami. 🌱
🪷 Na záver si spomeň aj na ceramidy, ktoré znižujú mieru precitlivenosti a suchosti. Zabraňujú odparovaniu vody z pokožky. Jednoducho povedané, vďaka nim je vzhľad pleti hebký, pružný a zdravý.
Zadržiavajú vlhkosť podobne ako panthenol alebo betaglukán, čím výrazne pomáhajú pri dlhodobom začervenaní, nielen suchej a citlivej pleti, ale aj pokožke postihnutej ekzémom alebo inými kožnými ochoreniami.
Podporný efekt má taktiež propolis, med a zelený čaj. Z dôvodu jeho antioxidačných a protizápalových vlastností je vhodný pre mastný, zmiešaný typ pleti, náchylnej na akné.
✨ Značky, ktoré by si nemala obísť, pri skúmaní aktívnych zložiek na boj so začervenaním tváre sú napríklad: Some By Mi a Cosrx. Pri ich používaní sa stretneš s väčšinou vymenovaných látok a pozitívne výsledky si sama odsleduješ.
🌿 Tipy na záver
- buď šetrná ku svojej pokožke a používaj odličovací olej alebo balzam bez vatových tampónov,
- Umývaj tvár vlažnou vodou, produkty bez parfumácie nanášaj opatrne a vyhni sa nadmernému treniu,
- Chráň sa pred slnkom pomocou SPF a zaraď na posilnenie ciev do K-beauty rutiny aj kolagén,
- Udržuj vlhkosť pokožky a vyhni sa mechanickým peelingom,
- Kyselina azelaová je tvoja nová AHA / BHA kyselina,
- Namiesto sauny a horúceho kúpeľa vyskúšaj chladivú upokojujúcu masku na tvár aspoň 1x týždenne.