Hydratačné pleťové krémy na tvár
V zime aj v lete, pre mužov aj pre ženy, cez deň aj v noci, hydratačné krémy by mali byť súčasťou tvojej každodennej rutiny bez ohľadu na vek a situáciu. Ich účinky sú potrebné prakticky pre každý typ pokožky, či už ide o normálnu, suchú, citlivú alebo aj zrelú pleť.
#ShowMore#
Využiť sa dajú nielen na tvár, ale aj na ruky, najmä, ak ide o krém s SPF. Kedy a ako ale krém použiť, pre koho je vhodný ten s kyselinou hyalurónovou a kedy je lepšie si vybrať svojim zložením ľahší typ? Ak chceš poznať odpovede na tieto otázky, ale aj vedieť, ktoré krémy sú najlepšie podľa účinku či určenia, čítaj ďalej. U nás nájdeš odpovede aj bohatý sortiment!
Najpredávanejšie
Čo je hydratačný krém a kedy a pre koho sa hodí najviac
Ak ťa trápi suchá či vysušená pokožka na tvári, krku, okolo očí a nielen tam, hydratačný krém je najlepším riešením. Ide o krém, ktorého zloženie je uspôsobené na to, aby dokázalo v koži udržať čo najviac vody a vlhkosti a to krátkodobo ako aj dlhodobo.
Najčastejšie ide o zmes vody a oleja vo forme emulzie, čo už by malo samo o sebe pokožku dostatočne hydratovať. Zároveň sú v obsahu látky, ktoré dokážu vodu dostatočne dlho naviazať, ale aj zložky, ktoré vytvárajú a podporujú ochrannú bariéru, takže sa vlhkosť z pokožky nestratí. Veľmi často krém obsahuje aj viaceré výživné látky.
Z tohto zloženia vyplývajú aj funkcie, možnosti použitia a situácie, pre koho a kedy sa tieto krémy hodia najviac. Ak máš nadmerne suchú pleť alebo si vo veku, kedy už pokožka stráca svoju prirodzenú hydratáciu, mala by si hydratáciu využívať každý deň.
Možnosti ich použitia sú prakticky počas celého roku. V lete znižujú dehydratáciu pred slnkom a horúčavou, v zime ponúkajú hĺbkovú výživu a ochranu pred chladom či suchom. Použiť sa dajú ráno, napríklad aj vtedy, ak majú SPF ochranu, rovnako tak večer na nočnú regeneráciu. Hodia sa aj do klimatizovanej miestnosti, ale aj po kúpeli.
Účinky na tvár, ruky aj na vrásky a to pre mužov aj ženy
Či už pôjde o ľahký krém, nočnú masku, emulziu na pleť alebo vyživujúce mlieko, u nás nájdeš kozmetiku nielen vo veľkom výbere typov, ale aj pôsobenia.
Naše hydratačné krémy obvykle prinášajú tieto účinky:
Hydratácia: Tento účinok je absolútne primárny a aj najviac prirodzený. Úlohou krémov je dodanie a udržanie vlhkosti v pokožke. Tú dokážu pritiahnuť z okolia aj z hlbších vrstiev, rovnako tak minimalizujú jej stratu cez špeciálne pridané látky v zložení.
Ochrana kožnej bariéry: Posilnenie ochranného filmu na vrchnej vrstve koži, ale aj jeho obnovovanie, presne to môžeš očakávať ako ďalší účinok. Výsledkom je zdravšia pokožka, ktorá lepšie odolá UV žiareniu, chladu, vetru alebo znečisteniu prachom.
Proti vráskam: Hydratovaná pokožka je na pohľad aj dotyk jemnejšia, hladšia a krajšia, čo sa prejaví aj na vyhladení jemnejších vrások a súčasne na prevencii voči ich vzniku. Krémy pomáhajú na lepšiu elasticitu kože a zníženie pocitu drsnosti a napätia.
Upokojenie: Citlivá, podráždená, alergická či atopická pokožka? Ak je niečo z toho aj tvoj prípad, potom ti táto kozmetika môže veľmi dobre pomôcť. V zložení totiž obsahuje látky zmierňujúce podráždenie, svrbenie, začervenanie, pálenie a citlivosť.
Výživa a prevencia: V krémoch určených pre hydratáciu sa pomerne často nachádzajú aj vitamíny, antioxidanty, peptidy a rozličné bylinné extrakty, ktoré dokážu pokožku vyživovať a regenerovať. Pôsobia tak veľmi dobre aj ako prevencia voči jej starnutiu.
Ako vybrať najlepší hydratačný krém podľa typu pleti
Je pre teba lepšie ľahké zloženie? Alebo výživnejšie s hustejšou textúrou? A čo všetko by malo byť v zložení, aby sa dosiahol účinok hydratácie najlepšie? Ak ťa zaujímajú odpovede na tieto otázky, pozreli sme na rôzne typy pleti a to, čo im prospieva.
Takéto sú naše odporúčania s ohľadom na zloženie:
- Na mastnú pleť zvoľ ľahšiu formu, ideálne ako gél a bez olejov a látok, ktoré by mohli upchať póry, plusom sú panthenol, aloe vera alebo niacínamid.
- Na suchú pleť treba naopak hustejšiu textúru a zloženie, ktoré v nej vlhkosť uzamkne, čiže kyselina hyalurónová, ceramidy, skvalén a bambucké maslo.
- Na citlivú pleť je lepšie voliť krémy s menším počtom zložiek, bez parfumácie a esenciálnych olejov, Centela Asiatica, skvalén a panthenol sú najlepšie.
- Na zmiešanú pleť si vyber krém s vyváženou a ľahšou textúrou, medzi látkami by mali byť kyselina hyalurónová, niacínamid, panthenol a skvalén.
- Na atopickú pleť treba vyberať podobne, ako na citlivú, čiže panthenol, ceramidy a niacínamid sú v poriadku, alkohol a parfumácia v zložení určite nie.
- Na zrelú pleť, ktorá potrebuje viac hydratácie aj účinok proti vráskam, treba výživné krémy s kyselinou hyalurónovou, vitamínom C či koenzýmom Q10.
Kórejské krémy na hydratáciu, ich zloženie a čo obsahujú
Kozmetika z Južnej Kórei je známa svojou vysokou čistotou zloženia a prirodzeným účinkom, či už ide o pleťové hydratačné krémy alebo aj ďalšie typy krémov.
To, prečo je najlepšia, vychádza najmä z látok v zložení:
Kyselina hyalurónová: Asi najdôležitejšou látkou pre hydratáciu pleti je táto kyselina, ktorá je základom hydratačných krémov. Dokáže výrazne viazať vodu a vlhkosť v pokožke aj z jej hlbších vrstiev, no pomáha aj na jej elasticitu, vyhladenie a regeneráciu.
Panthenol: Táto špecifická forma vitamínu B5 pomáha tiež pritiahnuť a zadržať vodu, no okrem toho zmierňuje podráždenie kože, pomáha na jej uvoľnenie, podporuje regeneráciu, zlepšuje pružnosť pokožky, má anti-age účinok a posilňuje ochranu kože.
Ceramidy: Zvýšenie hydratácie a teda podpora primárneho účinku krémov, ale aj obnova kožnej bariéry, upokojenie podráždenia, prevencia starnutia a regenerácia po peelingu, ceramidy sú pre tvoju pleť skvelý boost. A to aj pre mastnú alebo aknóznu!
Niacínamid: Žiadne negatívne vplyvy, no veľa pozitívnych. Tento vitamín, konkrétne B3, sa môže pochváliť znižovaním nadmernej tvorby kožného mazu, protizápalovým účinkom, zjednocovaním tónu pleti aj zlepšením jej schopnosti zadržiavať vlhkosť.
Centenella Asiatica: Táto ázijská rastlina obsahuje viacero prospešných kyselín s pomerne širokými benefitmi pre pokožku. Pomôže ti tak na upokojenie, na podporu hojenia a regenerácie, ale aj na posilnenie ochrany a proti oxidačnému stresu.
Ako ho správne používať a rozdiel v použití denný vs. nočný
Či už sa rozhodneš pre denný alebo pre nočný krém na hydratáciu, dôležité je dodržať postup pri aplikácii kozmetiky v rámci tvojej celkovej rutiny. Iba tak bude mať hydratácia pleti zmysel. Optimálne je začať ráno vyčistení pleti gélom alebo mliekom.
Následne podľa pH pokožky aplikuj tonikum, to ju pripraví na vstrebanie krému. Ak používaš sérum, napríklad s vitamínmi, nanes ho na kožu. Až po sére aplikuj krém, ktorý najskôr nanes na prst vo veľkosti hrášku a jemne rozotri. Zameraj sa na tvár, krk a dekolt, kde ho jemným masírovaním votri do kože. Ak nie je určený na oči, ich okoliu sa vyhni.
Po pár minútach môžeš na tvár naniesť make-up, ak ho používaš. Pokiaľ pôjde o krém s SPF, nemusíš na záver svojej rannej rutiny už použiť žiadnu ochranu proti UV žiareniu. V opačnom prípade na záver celého procesu aplikuj vhodný opaľovací krém.
Ak ide o nočné krémy, najskôr pleť odlíč a vyčisti. Následne ju zjemni a priprav na vstrebávanie vhodnou esenciou alebo tonikom. Používať nejaké nočné sérum? Tak teraz je naň ten správny čas. Potom počkaj pár minút a nanes znova na tvár aj krk krém na hydratáciu. Pozor, na noc už po kréme neaplikuj na pokožku žiadnu ďalšiu kozmetiku.